Gyakran alig 100-200 ezer forintos tartozás miatt indítanak a bíróságon felszámolást a cégek a másik ellen és az sem ritka, hogy ilyen alacsony összegű tartozással ki is tudják ütni a másik vállalkozást - derül ki a Pest Megyei Bíróság legfrissebb hírleveléből. A bedőlő cégek döntő hányada kis- és középvállalkozás, melyek a körbetartozások miatt egymást rántják a megsemmisülésbe.
JELENTKEZZEN AKTUÁLIS RENDEZVÉNYEINKRE
A fizetési meghagyásos eljárás
2011. február 9. - Tulip Inn Budapest Millennium
Kintlevőségek, követelések kezelése, sikeres behajtása
2011. március 9. – Tulip Inn Budapest Millennium
A felszámolás mellett a másik lehetőség a 2009-ben megújult csődszabályozás lenne, azonban a tapasztalatok szerint az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Ábel Kornél a bíróság gazdasági kollégiumának a hírlevélben nyilatkozó vezetője szerint Pest megyében több mint 72 ezer cég működik. A felszámolások száma az elmúlt években rohamosan emelkedett, 2007-ben 2676, 2009-ben pedig már 3674 eljárás indult. 2010-ben valamivel kevesebb, 3537 új ügyet regisztráltak, és jelenleg több mint 4400 fizetésképtelen gazdálkodó szervezet ellen tart jogi eljárás. Leginkább a kis- és középvállalkozások, köztük is az építőipari és fuvarozási cégek vannak bajban.
A legutóbbi időkig többnyire az adóhatóság kezdeményezte a procedúrákat. Mostanra azonban megváltozott a helyzet és gyakran vállalkozás lép fel vállalkozás ellen a bíróságon. Pest megyében már egy-egy felszámolási bírára körülbelül 500 ilyen ügy jut, így nem igazán tartható az érdemi döntésre előírt 60 napos törvényi határidő sem. Sokszor az adós elismeri a tartozását, ilyenkor 30 nap haladékot kaphat a fizetésre. Azonban rendszerint mégsem fizetnek, de késleltetik ezzel az eljárást - derül ki a Pest Megyei Bíróság hírleveléből.
Gyakorta alig 100-200 ezer forintos tartozás miatt fordulnak bírósághoz a cégek és van olyan vállalkozás, amit fel is kell számolni ekkora tartozás miatt. A bírósághoz forduló cégek általában azt remélik, hogy az adós jogutód nélküli megszűnésével és vagyonának felosztásával a saját helyzetükön könnyíthetnek. Azonban az eljárások nem egyszer már kiürített, vagyontalan cégek ellen folynak, így a hitelezők nem látják viszont a pénzüket és maguk is a felszámolás sorsára jutnak.
A felszámolás mellett a csődeljárás lenne a másik járható út. A 2009 szeptemberétől hatályos csődszabályozás célja az átmeneti pénzügyi gondokkal küszködő cégek megmentése, a vártnál sokkal kevesebben próbálkoztak ezzel az úttal. Az országosan tizenhétezernyi felszámoláshoz képest csupán 173 csődöt kezdeményeztek. Pest megyében mindössze 11 csődeljárás indult, és egyetlen csődegyezség született. A hitelezőknek ugyanis nem éri meg egy küszködő céggel bajlódni, a tulajdonosoknak egyszerűbb, ha felszámolják a társaságot, majd újabbat alapítanak. Megfigyelhető az úgynevezett cégtemető vállalkozások elszaporodása, amelyek megkönnyítik az adós gazdálkodó szervezet következmények nélküli "felszívódását".
TOVÁBBI AJÁNLÓNK
Legyen rajongónk a Facebook-on – Értesüljön elsőként legfrissebb híreinkről, konferenciánkról
Elhúzódó cégfelszámolások, kreatív vagyonkimentés
Forrás: nepszava.hu