A Munka törvénykönyvének várhatóan 2011. június elsejétől hatályba lépő módosításával kapcsolatban az elmúlt időszakban számos rémhír terjedt el a médiában. Bár már június 1-jétől is változhat a Munka törvénykönyve, őszre teljesen új törvényt készíthet a kormány.
JELENTKEZZEN AKTUÁLIS KONFERENCIÁINKRA
Atipikus foglalkoztatási formák – Kiszervezés, munkaerőkölcsönzés, diákmunka, allvállalkozók
2011. június 15. – Tulip Inn Budapest Millennium
Aktualitások a TB ellátásokban – Szakmai reggeli
2011. június 16. – Radisson Blu Béke
– A Munka törvénykönyve készülő módosítása keretében nem változik a munkavállalóknak járó szabadság mértéke, és alapesetben továbbra is napi 8, illetve heti negyven óra marad a munkaidő – mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Az államtitkár hangsúlyozta: ezek a változások várhatóan június 1-jén lépnek életbe, míg a Mt. átfogó módosítása az idén őszre készül el. Hozzáfűzte: a kormany.hu honlapon egy hónapja indult meg a társadalmi vita a tervezett módosításokról.
Kövessen minket a Facebookon is!
A kormány 2011 után is fenn kívánja tartani azt a szabályt, hogy a vállalkozás gazdasági okból átmenetileg 36 órára csökkentheti a heti munkaidőt (változatlan, 40 órás bérezés mellett), majd később ugyanannyi időtartamra 44 órára emelheti (szintén 40 órás bérezés mellett). Vagyis a munkáltató rugalmasan tudja a gazdasági környezethez igazítani a munkaidőt – magyarázta Czomba Sándor.
A munkavállalókat védő garancia, hogy nem kell egy időszakon belül többet dolgozniuk, és változatlan a munkabérük – tette hozzá. További garanciális elem, hogy nem egyoldalú munkáltatói aktussal történik az eltérítés, hanem a felek megállapodása alapján. Ha a munkaadó a lehetségesnél tovább alkalmazza a 44 órás munkaidőt, arra az időre a munkavállaló háromszoros bérre jogosult. A szabadság mértéke sem változik – mondta.
Egy évről hat hónapra csökkentik a gyermek gondozása, ápolása (például gyed, gyes) céljából igénybe vehető fizetés nélküli szabadság időtartamát. A cél a munkavállaló gyorsabb munkába állása.
A gyes első hat hónapjára járó szabadság – kizárólag a munkavállaló beleegyezésével – pénzben is megváltható.
A szabadság kiadásában is lesz változtatás: a szabadság indokolt esetben, fontos gazdasági érdekből kettőnél több részletben is kiadható, de garanciális szabályként megmarad, hogy ebből legalább egy 14 napos időszakot a munkavállalónak egybefüggően kell kiadni.
A túlmunkát érintő módosítás: a munkáltató egyoldalú döntésével lehetőség lesz a túlmunkát az annak időtartamával azonos mértékű szabadidő biztosításával is megváltani.
Nem igaz, hogy a próbaidő általánosan 6 hónapra emelkedik – mondta az államtitkár. A tervek szerint a kollektív szerződés lehetővé teheti – a közszférában egyébként régóta alkalmazott – 6 hónapos próbaidő kikötését. De ez az adott munkavállalóra csak akkor vonatkozik, ha ezt a munkaszerződésben is rögzítették. – Ez a munkavállalónak is lehetőséget ad az indoklás nélküli felmondásra – érvelt Czomba Sándor.
EZT IS AJÁNLJUK
Az új Cafeteria rendszer 2012 elején indulhat
Növekednek a fizetések a magánszférában
Forrás: metropol.hu