A magán-nyugdíjpénztári tagoknak máig kell dönteniük arról, hogy a magán- vagy az állami nyugdíjrendszer tagjai kívánnak lenni a jövőben. Aki nem nyilatkozik, annak 2011. március 1-jével automatikusan megszűnik a tagsági jogviszonya, és számlaegyenlegét átutalják az állami nyugdíjalapba. Az állami rendszerbe visszalépők tagi kifizetései - a korábban befizetett tagdíj-kiegészítések és a reálhozam - adómentesen felvehetők lesznek.
Aki továbbra is magán-nyugdíjpénztári tag marad, "kiszerződik" az állami nyugdíjpillérből: a 2011. december 1. után megszerzett, járulékalapot képező jövedelmei után nem szerez további szolgálati időt az állami rendszerben, annak ellenére, hogy fizetése után a munkaadó továbbra is az állami társadalombiztosításba utalja a 24 százalékos munkáltatói járulékot (decembertől nyugdíj-hozzájárulást); a továbbiakban csak a pénztárba utalt 10 százalékos járulékrész után számíthat járandóságra.
Az utolsó nap eseményeiről szóló index.hu cikk folyamatosan frissül a nap folyamán.
JELENTKEZZEN AKTUÁLIS RENDEZVÉNYEINKRE
Tb. ellátások, tb. nyugdíj
2011. február 16. – Tulip Inn Budapest Millennium
Magánszemélyeket terhelő különadó
2011. február 10. – Tulip Inn Budapest Millennium
Munkaviszony létesítése, megszüntetése – Fókuszban a munkaszerződés, munkaköri leírás
2011. február 22. – Radisson Blu Béke Hotel
Pénteken délután fél 2-ig az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) adatai szerint a több mint hárommillió pénztártagból 67 500 nyilatkozott arról, hogy magánpénztári tag kíván maradni.
A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet legfrissebb, januárban végzett felmérése szerint a lakosság nagyobb része továbbra sem ért egyet a nyugdíjrendszer átalakításával. A válaszadók mindössze 37 százaléka gondolta úgy, hogy az intézkedés jó. E mellett azonban a magán-nyugdíjpénztári tagok jelentős többsége várhatóan áttér az állami rendszerbe. A cég az ország több mint száz településén összesen 1200 felnőttet kérdezett meg.
A közvélemény-kutató cég ismertetése szerint az átlépés szabályainak ismertetése előtt, tavaly novemberben még a tagok kevesebb, mint harmada tartotta valószínűbbnek azt, hogy visszatér az állami nyugdíjrendszerbe, decemberben már csaknem kétszer annyian hajlottak erre, január közepére pedig 74 százalékra emelkedett az így gondolkodók aránya.
A novemberi 45 százalékról harmadára csökkent azok aránya, akik úgy gondolták, hogy inkább a magánrendszerben maradnak, és a tagok mindössze 8 százaléka gondolta ezt biztosnak. Egyelőre azonban az még mindig kérdéses, hogy pontosan hányan maradnak a magánpénztárakban, ugyanis január közepéig a maradásukat biztosnak gondolók közül is csak minden negyedik ember nyilatkozott.
A felmérés szerint azoknak a 84 százaléka, akik inkább a magánrendszerben maradnának, de még nem nyilatkoztak erről, helyteleníti ezt az eljárást. Azt pedig, hogy a nem nyilatkozókat automatikusan átsorolják az állami nyugdíjrendszerbe, csak azok a magán-nyugdíjpénztári tagok helyeslik nagyobb arányban (59%), akik már amúgy is biztosnak gondolják, hogy visszalépnek.
Március 1-jén kapják meg a pénztárak a „maradók” adatait, ezután 45 nap áll rendelkezésre, hogy a pénztárak kidolgozzák a hozamok kifizetésére vonatkozó intézkedési tervet, melyet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) várhatóan ezt követően 1-2 hét alatt hagy jóvá. A reálhozam kifizetési ütemét az intézkedési terv fogja szabályozni, nyár közepére már megkaphatják a hozamokat a pénztártagok, akik visszatérnek az állami rendszerbe
Az MSZP eközben ma azt javasolta, hogy a kormány egy hónappal hosszabbítsa meg a magán-nyugdíjpénztári tagság melletti nyilatkozat határidejét. A párt szerint már "százezres nagyságrendben" vannak azok, akik nem óhajtják átadni megtakarításaikat " Orbán Viktornak és tettestársainak". Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja hangsúlyozta: a szocialista párt "abban a szent pillanatban visszaállítja" a magánnyugdíjpénztáraknál maradók jogveszteségeit, ahogy kormányra kerül; emellett egy, az egész országra kiterjedő jogsegélyszolgálattal segíti azokat a közszférában és a közhivatalokban dolgozókat, akiket a magán-nyugdíjpénztári döntésük miatt fenyegetnek kirúgással.
TOVÁBBI AJÁNLÓNK
Kövessen minket a Facebook-on, értesüljön elsőként híreinkről, konferenciáinkról
Nyugdíjpénztártagoknak is jár az egészségügyi ellátás
A lakosság döntő többsége elutasítja az új nyugdíjrendszert
Forrás: vg.hu, origo.hu