Október végén az APEH kövtelése a felszámolás alatt álló cégekkel szemben meghaladta az ezermilliárd forintot, a kör teljes tartozása pedig a becslések szerint ennek ötszöröse is lehet. Egyre több céget alapítanak egyetlen ügyletre, tipikusan áfacsalás céljából. Részben jogos a Felszámolók Országos Egyesületének kritikája, vagyis az adóhatóság nem túl rugalmas a csődeljárás alatt álló cégekkel szemben, azt ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy egyrészt egy hatóság sok esetben nem is lehet rugalmas, ráadásul a tapasztalat szerint az eljárás mögötti reorganizációs stratégia gyakran nem megfelelő, s leginkább a vagyonkimentés vagy egyéb trükközés a cél – olvasható a Napi Gazdaságban. Az sem sarkallja a hatóságot a csődeljárás támogatására, hogy nagyon kicsi a kielégítési arány - nem ritka az öt százalékos szint sem.
Ráadásul a hitelezők között gyakran a céghez kapcsolódó társaságok, érdekeltségek is megjelennek, ami jelentősen befolyásolhatja a tárgyalások kimenetelét.
Egyébként az eseteknek csak negyven százalékában indítja maga az APEH az eljárásokat.
A legfrissebb adatok szerint a felszámolás alatt álló cégek adóhatósági tartozása 1150 milliárd forintot tett ki október végén, a teljes hitelezői tartozást pedig ezek alapján nagyjából ötezer milliárd forintra lehet becsülni.
2010. november 30. – Radisson BLU Béke
Országos Szakmai Konferencia
2010. december 8. – Radisson BLU Béke
A húsz százalékos ellenőrzési arány még így is kevés, Hodnik szerint ugyanis minden új céget le kellene ellenőrizni az első évben. Főleg azért, mert egyre több céget alapítanak egyetlen ügyletre, tipikusan áfacsalás céljából.
A csalók körében népszerű cégeltüntetés - a fizetésképtelen cégeket úgynevezett cégtemetőkbe viszik, vagyis megvásárolja valaki a problémás cégeket - ellen igen nehéz fellépni.
TOVÁBBI HÍREK
Kedvezményes nyugdíj a nőknek 40 év után
Az alapszabadság egynegyedét lehet átvinni a következő évre
Jóllehet az adhatóság indított ilyen próbapereket, ám ezek végkimenete erősen kérdéses. Nagyon nehéz ugyanis bizonyítani, hogy a cégtemetőket működtetők valóban rosszhiszeműek, vagyis tudtak például arról, hogy a társaság jelentős adósságot halmozott fel, illetve direkt vett ilyen cégeket. Általában az ügyészség azzal dobja vissza ezeket a próbaeljárásokat, hogy nem bizonyítható a bűncselekmény, illetve az elévült.
Forrás: napi.hu